"Trys Japonijų kultūros gijos" Klaipėdoje

5/12/2024

„Trys japonų kultūros gijos“ sumanymas

„Trys japonų kultūros gijos“ idėja kilo broliui Benediktui 2022 metais Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno patalpose atidarius unikalią meno galeriją „Gallery1252”, kurios šerdis aukščiausios vertės privati brolių pranciškonų meno kolekcija.

Brolis Benediktas pajuto didelį žmonių domėjimąsi japonų kultūra: "Supratome, kad norime plačiau atskleisti japonų kultūrą uostamiestyje: ne tik per vizualiuosius menus, bet ir per kalbos mokymąsi, literatūrą bei muziką. 2024 metų sausį pasirašėme bendradarbiavimo sutartį su Klaipėdos licėjumi dėl galimybės suaugusiems žmonėms bei jaunimui mokytis japonų kalbos pas mus įsteigtame japonų kalbos centre "Seito San".

Tačiau japonų kalbos mokymasis tinka ne kiekvienam, nes yra pakankamai sudėtingas. Todėl sugalvojome Japonijos kultūros tridienį, tinkantį skirtingo kultūrinio skonio publikai. Programa pritaikyta ir itin užimtiems Klaipėdos žmonės: kiekvienas gali po pusdienį skirti japonų kultūrai", - sakė  V.Jonušaitytė-Brosse. Dr. Arūnas Gelūnas – labiausiai laukiama konferencijos žvaigždė.

Projektų vadovė dalinosi, kad gegužės 2 dieną Šv. Prancižkaus Asyžiečio bažnyčioje vykstanti konferencija pradėta nuo vaizduojamųjų menų.

"Filosofijos daktaras Arūnas Gelūnas skaitė pranešimą „Keturi Japonijos populiariosios kultūros šimtmečiai: nuo Ukiyo-e iki anime“. Nespėję A. Gelūno pranešimo išgirsti gyvai, jį gali paklausyti ir išvysti Šv. Pranciškaus vilties miesto socialinių tinklų Facebook paskyroje. Gegužės trečią dieną, penktadienį, pripažintas Lietuvoje Japonų kultūros tyrinėtojas bei vertėjas Vytautas Dumčius pristatė literatūrinę konferencijos dalį. Penktadienio vakarą japoniškus kūrinius grojo vargoninkas Balys Vaitkus, Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios bendruomenei pažįstamas iš praėjusių metų Vargonų festivalio.

Japonijos ambasadorius O. Tektsu buvo kviestas į Japonų meno galerijos GALLERY 1252 atidarymą ir nuo tos dienos globoja šią veiklą. Jis labai džiaugiasi, kad Klaipėdoje vyksta Japonijos kultūros sklaida", - sakė V. Jonušaitytė-Brosse.

Japonijos ambasadorius teigė, kad minint 35-ąsias Klaipėdos ir Kudži miesto partnerystės metines, konferencija "Trys japonų kultūros gijos" yra puikus augančio susidomėjimo japonų kultūra Lietuvoje pavyzdys. Klaipėdos mero patarėjas kultūros klausimais Mantas Macikas mero Arvydo Vaitkaus vardu linkėjo konferencijos metu patirti Japonijos dvasią: "Norisi, kad jūsų širdis, jūsų sielas užplūstų puiki pavasario energija, kad ta Japonijos saulė patekėtų ir praskaidrintų mus vaizduojamuoju menu, muzika, kultūra, literatūra. Linkiu, kad kelias, kuris prasidėjo tarp Klaipėdos ir Kudži miesto prieš trisdešimt metų, kurtų gintaro kelią", - sakė M. Macikas.

Trumpa apžvalga

Projektų vadovė- muziejininkė Vilija Jonušaitytė-Brosse pasidalino trijų dienų apžvalga:

Pirma diena buvo pilna įspūdžių, vaizdų, garsų, pokalbių. Klaipėdos miesto mero patarėjas kultūrai Mantas Macikas ir Japonijos ambasadoriaus Jo Ekscelencijos Ozaki Tetsu pasveikino žodžiu, Benediktas pasidalino savo įžvalgomis. Dr.Arūno Gelūnas dalinosi pranešimu "Keturi Japonijos populiariosios kultūros šimtmečiai: nuo Ukiyo-e iki anime", vargonų ir fleitos japoniškos ir lietuviškos muzikos koncertą atliko vargonininkė Jūratė Landsbergytė ir fleitininkas Vytautas Oškinis, Dr.Paulius Jurčys skaitė pranešimą “Vaizduotė ir kūrybiškumas dirbtinio intelekto amžiuje”.

Antra diena, skirta literatūrai pirmu pranešimu sugrąžino vizualiojo meno išraiškas, Dokt. Dalia Aleksandravičiūtė skaitė pranešimą "Simono Vouet anamorfinis dramblys: slaptosios perspektyvos sklaida Japonijoje Nanban dailės kultūriniu periodu – tarp apropriacijos ir originalumo", juo paragino ir parodė kaip galima į objektus ir reiškinius pažvelgti vizualiuose meno kūriniuose  iš skirtingų perspektyvų kartais net pasitelkiant optinius prietaisus tiek Europoje tiek Japonijoje XVI-XVIIa. prasidėjus prekybiniams mainams ir panagrinėti kur originalas, o kur skolinys, Vytautas Dumčius “Japonų literatūra ko mums tikėtis“ apžvelgė vyriškąją išverstą į lietuvių kalbą japonų rašytojų literatūrą, vargonininko Balio Vaitkaus subtilus vargonų muzikos koncertas Šv.Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje nepaliko abejingų klausytojų.

 · 

Paskutinėje konferencijos dienoje daugiau skambėjo muzika ir tik tylūs, pasverti žodžiai įvesdino į kontekstą. Dr.Ramūno Motiekaičio transcendentiniai, ilgesingi  japoniškos fleitos muzikos garsai „Pučiamasis zenas: Shakuhachi" perkėlė į nenuspėjamas plotmes, autorius pristatė instrumento ir tradicijos subtilybes, pianistas muzikologas Yusuke Ishii vedė seminarą/koncertą „Japonų muzikos fortepijonui kosmologija“, kuris panardino į japonų autorių emocingus kūrinius, įtakotus europietiškos, prancūziškos kultūros srovių, vargonininkė Jūratė Landsbergytė kartu su fleitininku Vytautu Oškiniu užbaigė trečią konferencijos dieną koncertu Šv.Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje, kuriame apjungė  vargonų ir klasikinės fleitos harmoniją, japoniškos, lietuviškos, olandiškos muzikos sintezę. Klasikinė metalinė fleita interpretavo medinės japoniškos senosios fleitos Shakuhachi transcendentinius garsus.

Dėkodami konferencijos lektoriams, atlikėjams ir lankytojams sakome iki pasimatymo kituose renginiuose Gallery 1252, japonų kalbos centre Seito San.