BAIGIAMASIS FESTIVALIO KONCERTAS. BALYS VAITKUS (vargonai).

Rugsėjo 8 d., penktadienį, 19 val.

Rugsėjo 8 d., penktadienį, 19 val.

BAIGIAMASIS FESTIVALIO KONCERTAS

BALYS VAITKUS (vargonai),

Vilniaus arkikatedros bazilikos grigališkasis choras SCHOLA GERGORIANA VILNENSIS (vadovas Dainius Juozėnas, vargonininkė Eglė Rudokaitė)

Programoje – MARCEL DUPRÉ „LES VÊPRES DE LA VIERGE“, op. 18

Marcelis Dupré (1886–1971) – žymus prancūzų vargonininkas, kompozitorius, pedagogas. Vargonavo Paryžiaus Šv. Sulpicijaus bažnyčioje ir Dievo Motinos katedroje, dėstė vargonus Paryžiaus konservatorijoje (tarp jo mokinių – ir lietuviai Konradas Kaveckas bei Jonas Žukas).

„Les Vêpres de la Vierge“ (Švč. Mergelės Marijos mišparai) – tai penkiolika vargoninių pjesių, grojamų pakaitomis su giedamomis antifonų, psalmių, „Magnificat“ eilutėmis ir himno „Ave Maris Stella“ posmeliais. Kūrinys pirmą kartą nuskambėjo 1919 m. rugpjūčio 15 d. Paryžiaus Dievo Motinos katedroje, švenčiant Žolinės – Švč. Mergelės Marijos Dangun Ėmimo – iškilmę: vakarinės liturginės valandos (mišparų) metu Marcelis Dupré improvizavo pakaitomis su Katedros kanauninkų ir prelatų choru.

Kaip tik per 1919-ųjų Žolinę mišparuose Paryžiaus Dievo Motinos katedroje dalyvavo Claude‘as Johnsonas, Rolls-Royce kompanijos vykdantysis direktorius. C. Johnsoną taip sužavėjo Dupré atliekama muzika, kad jis tuoj pat norėjo įsigyti kūrinio natas. Sužinojęs, kad tai buvo improvizacija, jis paprašė kompozitoriaus nepamiršti savo originalių inspiracijų ir iškart užsakė šį kūrinį bei finansavo jo leidybą. Natų rinkinys buvo išleistas maždaug po metų, o C. Johnsonas inicijavo kūrinio premjerą Londone, prestižinėje Royal Albert Hall scenoje, dalyvaujant Jo Didenybei Velso Princui. Pats kompozitorius vėliau apsakė šią istoriją kaip „netikėtą didžiulę sėkmę“ savo karjeroje.

Lietuvoje šis įstabus kūrinys skamba itin retai – nepraleiskite progos išgirsti 😊!

✨✨✨

Visi Šv. Pranciškaus vargonų muzikos festivalio renginiai yra nemokami.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos miesto savivaldybė.

Už vaizdą ekrane dėkojame Rimantui Navickui ir RGB pictures.